Firefox Daha Fazla Nasıl Hızlanır?

Gönderen Dert Ortağı 17 Haziran 2010

Son dönemde birçok kullanıcısını Google Chrome'a kaptıran Firefox'u Chrome'dan daha hızlı yapmanın yolunu açıklıyoruz.
Firefox ile Chrome arasında hız olarak ciddi bir fark oluştuğu artık birçok kullanıcı ve uzman tarafından kabul ediliyor. Ne var ki hala daha birçok konuda Firefox'un Chrome'a karşı üstünlüğü devam etmekte. Bu sebeple birkaç küçük ayarla Firefox'u hızlandırmayı denedik ve sonuçta Chrome'dan az farkla da olsa hızlı olmasını sağladık. (Firefox 3.6.4'ten İyi Haber)
http://img197.imageshack.us/img197/5636/dopowindowsxpsymantecme.jpg
  1. Öncelikle Firefox'un adres satırına about:config yazarak ayarlar sayfasına ulaşıyoruz.
  2. Ayarlar sayfasında aşağıya doğru kayarak; network.http.pipelining, network.http.proxy.pipelining değerlerini çift tıklamayla true olarak değiştiriyoruz.
  3. Bir sonraki adımda network.http.pipelining.maxrequests değerini bularak 8 ile değiştiriyoruz.
  4. Dördüncü adımda ayarlar sayfasında boş bir yeri tıklayıp "New->Integer" yolunu izleyerek "nglayout.initialpaint.delay" adlı 0 değerinde bir değişken oluşturuyorsunuz.
  5. Yine bir önceki adımdaki yöntemle "content.notify.interval" adında bir integer değişken oluşturarak değerini 500000 olarak ayarlıyorsunuz.
  6. Tekrar aynı ekranda yukarıdakiler gibi "content.switch.threshold" adında bir integer değer oluşturup değerini 250000 olarak ayarlıyorsunuz. Merak etmeyin mutlu sona yaklaştık artık.
  7. Son iki adım olarak bu sefer oluşturduğumuz değişkenleri Integer olarak değilde Boolean olarak oluşturuyorsunuz ve değişkenlerin isimleri ve değerlerini aşağıdaki gibi ayarlamalısınız. "content.notify.ontimer - true" "content.interrupt.parsing - false"
Bu ince ayarlardan sonra Firefox'unuzda gözle görülür bir hızlanma yaşanacak. Tabi bunların yanında eklentilerin sayısını az tutmak veya kapatmak, flash içeriği bloklamak gibi ayarlarda önemli hızlanmalara sebep olacaktır.


Yazan: Ömer Faruk AK
SDN - http://shiftdelete.net
sayac Kez Okundu
DertOrtagimblogspot.com

0 Yorum

Yorum Gönder

Yeni Düşenler

Abonelik:

E-Posta Adresini Gir: