Yan Kesiciliğin 21 Çeşidi

Gönderen Dert Ortağı 07 Temmuz 2009
Sokakta, otobüste, metroda, pazarda, kapınızda.... Yankesiciler her an her yerde işbaşında!
Polis vatandaşları yabancılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, "Tanımadığınız kimselere itibar etmeyin, evinize almayın" diyor. Yankesicilik çeşitlerini okuduğunuzda dudağınız uçuklayacak, siz de polisin uyarılarına hak vereceksiniz...
Tam 21 çeşit yankesilicik var. İşte yankesicilik olayları:

http://img213.imageshack.us/img213/9186/kapkac261208104343.jpg
1-KAPKAÇ: Genellikle tenha sokaklarda yaya olarak yürüyen bayanların mobiletli veya yaya şahıslar tarafından omuz çantalarının, boyun zincirlerinin ani bir hareketle çalınarak kaçılması şeklinde meydana gelir.
http://img213.imageshack.us/img213/9131/yasliadamtantanayageldi.jpg


2-TANTANACILIK: Yürüyen, genellikle yaşlı kişilerin önlerinde iki veya üç şahsın birbirleri ile kavga eder görüntüsü vererek aralarına aldıkları kişinin cebinde bulunan paranın çalınması şeklinde gerçekleşmektedir.
http://img37.imageshack.us/img37/9186/tetameyhane.jpg
3-SÖĞÜŞÇÜLÜK: Aşırı alkol etkisi ile kendisini kaybeden, sızan, açıkta uyuyan şahısların üzerinde bulunan para ve kıymetli eşyalarının çalınması ya da kişilerin başka bir kişiyi tanıma numarası ile samimiyet kurdukları sonra yiyecek ve içeceklerine madde koyarak şahsın kendinden geçmesini sağladıktan sonra para veya eşyalarının alınmasıdır.
http://img186.imageshack.us/img186/8597/1502086.jpg
4-MUSLUKÇULUK: Camiden abdest almakta olan bir şahsın ceketinin üzerine kendi ceketini asmak suretiyle diğer cekette bulunan para veya eşyanın alınmasıdır. Camide abdest alırken veya içeride namaz kılarken, askıya astığınız ceket vb. Giysilerinizin cebinde paranızı ve cüzdanınızı bırakmayınız. Camide abdest alırken yardımcı olmak isteyen tanımadığınız kişilerin yardımını kabul etmeyiniz
 http://img149.imageshack.us/img149/6200/yankesici7aralik.jpg
PANTOLONUNUZDAKİ ÇAMURU TEMİZLEMEK İSTEYENLERE DİKKAT!
5-PİSLİKÇİLİK: Genellikle yaşlı kişilerin ceket ve pantolonlarına bulaştırdıkları pislikleri temizlemek için yardım ederken para ve cüzdanlarının çalınması şeklinde gerçekleşmektedir 

"SİZİ BİR YERDEN GÖZÜM ISIRIYOR"LARA KANMAYIN...
6-MADARACILIK: Şahıslara tanıyor gibi yaklaşıp, el şakaları yaparken üzerinde bulunan para ve cüzdanlarının çalınması şeklinde meydana gelmektedir.

http://img10.imageshack.us/img10/7070/1e8q0a43811.jpg

7-SİLKELEME: Şahıslara tanıyor gibi yaklaşıp, basından geçen bir olayı anlatırken şahsın kemerinden ve elbisesinden tutup, tartaklar gibi yaparken para ve cüzdanının çalınması şeklinde gerçekleşmektedir.
 
 TORBACILARA, FALCILARA AMAN DİKKAT!
 http://img2.blogcu.com/images/b/o/b/bobiler/kumar.jpg
8-ÜÇKAĞITÇILIK: Halk dilinde "bul karayı, al parayı" diye tabir edilen üç tane iskambil kağıdı ile, kağıdın çok iyi saklanarak şahısların kandırılarak paralarının alınması şeklinde meydana gelmektedir.

http://2.bp.blogspot.com/_GZbpFJ2fooM/Rg4xe1FGw0I/AAAAAAAAAOY/Z7Q1IbeT1KY/s400/Cihan%2BDemirci-Falc%C4%B1%2Bkad%C4%B1n%2Bkarikat%C3%BCr%C3%BC.JPG
9-FALCILIK: Genelde şahısların evlerine gidilerek bayanlara gelecekten haber verme bahanesi ile ziynet eşyaları bir mendile sarılır, el çabukluğu ile mendil değiştirilir, fal bozulmasın diye "bu mendili daha sonra aç" diyerek ziynet eşyalarının çalınması şeklinde meydana gelmektedir.

10-TAVCILIK: Şahısları tanıyor gibi yapıp ikna edilerek patronunun, babasının, kardeşinin, vs. borçları olduğu şeklinde kandırarak paralarının alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.


http://www.haberform.com/images/news/14894.jpg
11-KALDIRIMCILIK: Dükkan içerisinde ve önlerinde tezgah üzerinde bulunan malların el çabukluğu ile çalınması olayıdır. İki şekilde uygulanır.
Pazardaki seyyar satıcının tezgahından malın alınmasıdır. Mağazadan, kuyumcudan, otodan eşyanın alınmasıdır.

OTOBÜSLERDEKİ YANKESİCİLERE DİKKAT!

12-TOMBALACILIK: Sigara veya kıymette değersiz eşyaları kazandırmak bahanesi ile bir torba içerisine koyulan numaralarla çekiliş yaptırılır, kartlarda bulunan numaralar genelde torbada bulunmaz ya da çift gözlü torba kullanılarak şahısların paraları alınır.

http://img.blogcu.com/uploads/pardus007_minibus.jpg

13-TEKERÜSTÜ: Genellikle toplu taşım araçlarının içerisindeki sıkışıklıktan faydalanarak çantalarından veya ceplerinden paralarının çalınması olayıdır.

http://img.blogcu.com/uploads/serdar48_sandik_define.jpg

14-DEFİNECİLİK: Tarihi altın buldukları ve satmak istedikleri bahanesi ile numune altın verilip, zengin kişilerden ikna yolu ile yüksek miktarlarda para alınarak kaçılması olayıdır.

15-OTOMOBİL DOLANDIRICILIĞI: Otomobil satın almak maksadıyla anlaşıp mesai bitimine az bir zaman kala noterden devir aldıktan sonra sahte isimlerle senet vererek aracın hiç karşılıksız alınması şeklinde gerçekleştirilir.

16-SAHTEKARLIK: Kendisini sahte rütbe ve makamlarda göstererek, sahte resmi üniformalar giyerek, sahte kartlar bastırarak ( sahte doktor, sahte polis, sahte subay, sahte müfettiş vs.) şahısların para, mal ve ziynet eşyalarının alınması olayıdır.
17-KAMYONLA MAL DOLANDIRICILIĞI: Nakletmek amacı ile sahte plaka ve kimlik kullanarak kamyonlarına yükledikleri malların istenilen yere götürülmeyip, piyasaya düşük fiyatla satılması şeklinde gerçekleştirilir.

BANKALARA DİKKAT! PARA BOZDURMAK İSTEYENLERDEN UZAK DURUN

18-BANKA DOLANDIRICILIĞI: Başkası adına kimlik düzenleyerek şahsın adına gelmiş havalenin veya hesabındaki paranın çekilmesi olayıdır.
19-ALOCULUK: Kendilerini yüksek mevkili bir şahıs olarak tanıtarak, telefonla ikna ettikleri işyerlerine yardım toplamak bahanesi ile gönderdikleri şahıslarca para toplanması.
20-BANKAMATİK DOLANDIRICILIĞI: Bankaların atm'lerine kağıt veya bir cisim sıkıştırarak vatandaşın bankamatik kartlarının sıkışmasını sağladıktan sonra, yardım bahanesi ile şifrelerim öğrenip, vatandaş gittikten sonra kartı çıkartarak hesaplarındaki paranın çekilmesi.

21-TIRNAKÇILIK: Para bozdurmak bahanesi ile verdikleri yüksek değerli Türk Lirası veya yabancı paranın üzerini alırken el çabukluğu ile paranın eksiltilmesi ve fazla paranın alınması.

Kaynak:internethaber
 
sayac Kez Okundu
DertOrtagimblogspot.com

0 Yorum

Yorum Gönder

Yeni Düşenler

Abonelik:

E-Posta Adresini Gir: