Meşhur Suikastler - 28 Hendrik Frensch Verwoerd

Gönderen Dert Ortağı 28 Kasım 2010
http://img408.imageshack.us/img408/6197/hendrikverwoerdofficial.jpg
Hendrik Frensch Verwoerd
Hendrik Frensch Verwoerd (8 Eylül 1901, Amsterdam, Hollanda-6 Eylül 1966, Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti), Güney Afrikalı bilim adamı, yayımcı ve devlet adamı. Başbakanlığı döneminde (1958-1966) uyguladığı şiddetli apartheid politikasıyla tanınmıştır.

Çok küçük yaşta ailesi Güney Afrika'ya göç etti. Stellenbosch Üniversitesi'ni üstün başarıyla bitirdi ve 1927'de aynı yerde uygulamalı psikoloji dersleri vermeye başladı. 1933'te Sosyoloji ve Sosyal Çalışma Kürsüsü'ne geçti. 1937'de Johannesburg'da çıkmaya başlayan milliyetçi Die Transvaler gazetesinin yayın yönetmeni oldu. 1948 seçimlerinde Ulusal Parti'den (NP) senatör oldu. 1950'de yerli halkla ilgili bakanlığa getirildi. Apartheid yasalarının büyük bölümü Verwoerd'in bakanlığı sırasında çıktı. 1958 seçimlerinde Yönetim Meclisi 'ne girdi. Eylül 1958'de Johannes Gerhardus Strijdom'un ölümü üzerine NP tarafından başbakanlığa getirildi.

Hükümetin başına geçince apartheid programını kısıtlamadan uygulama olanağı buldu. Beyazları, Kap Renklilerini, Asyalıları ve Afrikalı Siyahları farklı yasalara bağlayan karmaşık bir sistemi uygulamaya başladı. 1959'da Bantu Özerklik Yasası'nın çıkarılması için çaba gösterdi. Bu yasa, Siyahların sekiz ayrı yerleşme bölgesi ya da daha sonra Siyah yurtluk denilecek Bantustan yerleşmelerini öngörüyordu. Verwoerd'in ırkçı politikası Siyahlar arasında tepki doğurdu. Mart 1960'ta beyaz seçmenler, Verwoerd'in İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan ayrılma önerisini küçük bir farkla kabul ettiler. Böylece 31 Mayıs 1961'de Verwoerd'in düşlediği cumhuriyet yönetimi kuruldu.

9 Nisan 1960'ta David Pratt adlı akıl hastası bir beyaz çiftçi Verwoerd'i silahla yaraladı. Verwoerd bu olaydan altı yıl sonra, bir Yunan-Mozambik melez göçmen olan geçici parlamento habercisi Dimitri Tsafendas tarafından parlamentoda bıçaklanarak öldürüldü.

Kaynak: Wikipedia
sayac Kez Okundu
DertOrtagimblogspot.com

4 Yorum

 1. Adsız Dediki:
 2. Simply desire to say уour article іs as astonishing.

  Thе clarity in yоuг ρost is simply nice anԁ i could aѕѕume
  уou're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

  Here is my weblog: omegle girls

   
 3. Adsız Dediki:
 4. I have learn а few goοd stuff herе. Certаinly value booκmarking for гevіsiting.
  I ѕuгprise how a lоt аttеmрt yоu
  place to make one of these ωonderful informatіve websіte.


  Rеview my homepage ... Paid Chat

   
 5. Adsız Dediki:
 6. Hello theгe! Τhiѕ is my first visit to your blog!
  We аre а team of volunteeгs аnd starting a neω initiative in
  а community in the same niche. Your blog prоvidеԁ us beneficial informatiоn to
  worκ on. You have done a extrаordinаry job!


  Αlѕo viѕit my wеb site cystic acne

   
 7. Adsız Dediki:
 8. Thankѕ veгy іnteresting blog!

  Here is my webpage; how to stop premature ejaculation

   

Yorum Gönder

Yeni Düşenler

Abonelik:

E-Posta Adresini Gir: