Obezite'nin Yol Açtığı Hastalıklar

Gönderen Dert Ortağı 08 Ocak 2012

Obezite, sanayileşmiş ya da bu süreçte olan ülkeler de çok hızlı bir artış gösteriyor.

Veriler, her yıl en az 2,8 milyon kişinin şişmanlık nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koysa da aşırı kiloların verdiği zarar bu sayıyla sınırlı kalmıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün raporunda diyabet hastalığının yüzde 44'ünün, kalp hastalıklarının yüzde 23'ünün ve çeşitli kanser türlerinin yüzde 41'e varan bölümünün obezite ile ilişkilendirildiği belirtiliyor. Bir başka deyişle, tek başına ölüm nedeni olabilen obezite, 'dolaylı yollardan'da insan hayatına mal oluyor.


Kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyon:

Şişman bireylerde ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Özellikle yirmi beş yaşından sonraki ağırlık artışı kalp damar hastalıkları riski üzerinde en büyük etkiyi göstermektedir. Genellikle, şişman bireylerin kanlarında trigliseritler, toplam kolesterol ve düşük yoğunluktaki lipoprotein (LDL) yüksek olarak, yüksek yoğunluktaki lipoprotein (HDL) ise düşük olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, beden kütle indeksinin artması ile birlikte inme ve kardiyak yetersizlik riski de artmaktadır. Şişman bireylerde hipertansiyon görülme oranı zayıf bireylerde görülme oranından oldukça yüksektir.


Şeker hastalığı (DM) ve insülin direnci :

Özellikle karın bölgesi şişmanlığa sahip (vücudun üst bölgelerinde toplanan yağ) bireylerde bel/kalça oranı daha çok artmakta, insülin direnci ve buna bağlı olarak glikoz intoleransı (bozulmuş kan şekeri düzeyleri) görülmektedir.Tip 2 şeker hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan en önemli neden obezitedir..


Gut hastalığı:

Ayrıca şişman bireylerin kanlarında ürik asit miktarları artmakta ve buna bağlı olarak gut hastalığına bir yatkınlık oluşmaktadır.


Çeşitli kanser türleri:

Aşırı kilo, meme, rahim, prostat, mide ve kalın barsak içeren çeşitli tipte kanser gelişimi ile ilişkilidir. Şişmanlığın çoğunlukla hormonlar üzerinde yaptığı etkiyle kanser riskini artırdığı düşünülmektedir.


Karaciğer hastalıkları:

Safra taşları oldukça ağrılı bir durumdur ve şişman bireylerde zayıf bireylere göre daha sık görülmektedir.Özellikle kilo değişimleri, sık aralıklarla kilo alıp vermeler safra taşı oluşumunda en önemli etkendir.Hipertrigliseridemi (yüksek kan yağları) ise, karaciğerde yağlanmaya neden olur.


Adet düzensizlikleri, kısırlık, yumurtlama bozuklukları:

Obezitenin çeşitli kadın hastalıkları ve özellikle polikistikover sendromu açısından risk oluşturduğu bilinmektedir.


Psikolojik bozukluklar ve toplumsal uyumsuzluklar:

Obezite; kişide depresyon, yeme bozuklukları ve özgüven kaybına neden olmaktadır.


Solunum sıkıntısı:

Şişmanlık solunum için mekanik bir yük oluşturur. Solunum zorlaşır. Şişmanlık ileri ölçüde ise kanda karbondioksit artar. Hastayı uykuya yatkın kılar. Uyku apnesi en sık görülen sağlık sorunlarından biridir.
Diz, eklem ve iskelet problemleri :

Kalça, diz ve omurga osteoartritin en sık görüldüğü yerlerdir. Aşırı kilolu bireylerde zayıf bireylere kıyasla kalçada osteoartrit olma olasılığı iki kat daha fazla bulunmaktadır. Aşırı kilo eklemler üzerine ek bir yük bindirerek harabiyete neden olmaktadır.Şişmanlarda, çeşitli ameliyatlar sonrasında yara infeksiyonu, dikiş atma gibi komplikasyonların görülme durumu daha sıktır.Şişman bayanlarda doğum güç ve risklidir.Şişmanlarda deri altı yağ dokusunun fazla oluşu deri infeksiyonlarını artırır. Bunların dışında; fiziksel hareket zorlukları ve çeşitli kazalar, çalışma veriminin düşmesi gibi yaşam kalitesini etkileyen bir çok sorun da obeziteile birlikte ortaya çıkmaktadır. Obezitenin neden olduğu tüm bu sağlık sorunları gösteriyor ki obezite, tümüyle tedavisi gereken bir hastalıktır.


Obez ve hipertansiyonlu bireyleri bekleyen önemli bir sorun: Metabolik sendrom

Metabolik sendrom, birden fazla kalp damar hastalığı risk faktörünün kümelendiği hastalıklar grubudur. Kilo fazlalığı ve bel çevresi kalınlığı fazla olduğu kişilerde görülen metabolik sendrom kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıkların habercisidir.Bu hastalık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmaktadır. Metabolik sendromlu hastalarda, kan damarlarındaki sertleşmeler ve tıkanmalar inme ve kalp krizi riskini yükseltmektedir. Sendroma en yatkın kişiler, masa başında oturan, beslenmesi düzensiz, yoğun stres altında çalışanlardır. Hareketsiz yaşam tarzı, ayak üstü atıştırma alışkanlığı, sigara kullanımı ve özellikle stres, sendromun giderek daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden bu sendroma modern çağın hastalığı da denilebilir. Karın bölgesinde yağlanmaya bağlı şişmanlık (santral obezite), kan yağlarında yükseklik, hipertansiyon, şeker hastalığı (diyabet) veya bozulmuş glikoz toleransı ya da insülin hormonuna karşı dokuların direnç göstermesi (insülin direnci) gibi olgulardan en az ikisinin varlığı, 'metabolik sendroma' işaret etmektedir..


Metaboliksendromun en yaygın kabul gören tanımlama kriterleri şunlardır:

"Karın bölgesi obezite: Bel çevresi erkeklerde 94 (veya102) cm, kadınlarda 80 (veya 88) cm, "Trigliserid yüksekliği (150 mg/dl), "HDL kolesterol düşüklüğü (erkeklerde 40 mg/dl, kadınlarda 50 mg/dl),"Kan şekeri yüksekliği (açlık plazma glukozu 100 mg/dl),"Kan basıncı yüksekliği (135/80 mmHg)Bu kriterlerden herhangi üçünün bir kişide bulunması metaboliksendrom olarak kabul edilir.2000 yılı itibari ile Türkiye genelinde 30 yaşve üzeri 9.2 milyon kişide metabolik sendrom hastalığı olduğunu biliyor muydunuz?


Metabolik sendromdan korunmanın yolları:
"Yaşam tarzı düzene sokulmalı ve kişinin kendisine vakit ayırabileceği zaman dilimleri yaratılmalıdır.

"Kilo dengesi çok iyi korunmalı ve sağlıklı kilo aralığında kalınmalıdır. Sağlıklı beslenme bir yaşam tarzı haline gelmelidir.


"Yoğun stresli ortamlardan uzak durulmalıdır.

"Kişi kendisi için uygun bir fiziksel aktivite geliştirmelidir. Daha çok hareket etmeli ve mümkünse bunu açık havada yapmalıdır."Kişinin yüksek tansiyonu kontrol altına alınmalı ve tuzlu gıdalardan kaçınılmalıdır."Kan yağları ve kan glukoz düzeyleri düzenli aralıklarla ölçülmeli ve kişinin ilgili hekimi tarafından gerekli tedavi uygulanmalıdır."Beslenmede saf karbonhidratlardan (şeker, un) kaçınılmalı, daha çok kompleks karbonhidratlara (sebze, kurubaklagiller, tam tahıl ürünleri vb.)yönelinmelidir.


Metabolik sendromda tedavi :
Tedavi multidisipliner bir ekip tarafından yapılmalıdır. Endokrinoloji uzmanı, diyetisyen, kardiyolog ekibin olmazsa olmaz üyeleridir. Tedavide kişinin insülin direnci, tansiyon ve kan lipid düzeyleri hekimi tarafından kontrol altına alınmalıdır. Beslenme tedavisi sendromun en önemli basamağını oluşturmaktadır. Bilinen bir gerçek şu ki; metabolik sendrom, beslenme tedavisi ve kilo kontrolü ile tedavi edilebilmektedir.

Biliyor muydunuz ?

"Yüzde 5-10'luk kilo kaybı bile metabolik sendromun tüm bileşenlerini kontrol altına alabilir."Yüzde 7'lik kilo kaybı ile birlikte duzenli fizik aktivite 4 yıl icinde Tip 2 DM gelişme riski yüzde 50 azaltmaktadır.

Uzman Diyetisyen-Banu TOPALAKÇI

bugün
sayac Kez Okundu
DertOrtagimblogspot.com

7 Yorum

 1. Gege Dai Dediki:
 2. 20151026xiaodaige
  cleveland cavaliers
  abercrombie and fitch
  seattle seahawks
  swarovski outlet
  nhl jerseys
  coach outlet store
  black friday 2015
  ugg outlet uk
  black friday deals
  adidas wings shoes
  oakley sunglasses
  true religion outlet
  hollister clothing
  mbt shoes outlet
  new orleans saints
  ray-ban sunglasses
  canada goose coats
  mlb jerseys
  nike foamposite
  ralph lauren outlet
  nba jerseys
  gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet
  oakley,occhiali oakley,oakley italia,oakley occhiali,oakley sunglasses
  snow boots
  adidas outlet
  christian louboutin,louboutin,louboutin outlet,louboutin outlet italia,scarpe louboutin
  tommy hilfiger
  michael kors uk
  kobe bryants shoes
  michael kors uk
  karen millen uk
  parajumpers outlet
  puma outlet
  gucci outlet
  new balance shoes
  mizuno running shoes
  boston celtics

   
 3. Gege Dai Dediki:
 4. 20151026xiaodaige
  michael kors outlet online
  cheap ray ban sunglasses
  ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,ralph lauren italia,ralph lauren sito ufficiale
  nike trainers
  mac cosmetics
  fred perry polo shirts
  ghd uk
  fitflop sale
  thomas sabo outlet
  michael kors uk outlet
  indianapolis colts
  lululemon pants
  cheap oakley sunglasses
  swarovski crystal
  ugg boots
  ugg outlet store
  canada goose jackets
  air max 2014
  pandora outlet
  barbour jackets
  cheap nike shoes
  denver broncos
  instyler ionic styler
  christian louboutin shoes
  hollister uk
  chicago bulls
  louis vuitton bags cheap
  lacoste pas cher
  michael kors outlet online
  oakley sunglasses
  cheap jordans
  pittsburgh steelers
  links of london jewellery
  pandora outlet
  ray-ban sunglasses
  washington redskins
  louis vuitton outlet store

   
 5. ninest123 Dediki:
 6. ninest123 16.03
  christian louboutin, tory burch outlet, ray ban sunglasses, nike outlet, ralph lauren outlet, louboutin shoes, louis vuitton handbags, replica watches, louis vuitton, louis vuitton outlet, ralph lauren polo, replica watches, michael kors outlet, christian louboutin, longchamp bags, nike air max, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, uggs outlet, oakley sunglasses, cheap jordans, michael kors outlet online, tiffany jewelry, burberry outlet, prada outlet, louis vuitton outlet, longchamp outlet, uggs on sale, prada handbags, louis vuitton outlet online, michael kors handbags, uggs on sale, uggs outlet, tiffany jewelry, louboutin uk, michael kors outlet online, michael kors outlet online, oakley sunglasses, michael kors, longchamp outlet, nike air max, gucci handbags, ray ban sunglasses, uggs on sale, oakley sunglasses, burberry factory outlet, ray ban sunglasses, nike free

   
 7. ninest123 Dediki:
 8. nike air max uk, michael kors outlet online, coach purses, mulberry uk, vans pas cher, timberland pas cher, replica handbags, true religion outlet, coach outlet store online, north face uk, nike air max, longchamp soldes, lululemon outlet, nike air force, hollister uk, sac guess pas cher, vanessa bruno pas cher, michael kors, polo lacoste pas cher, abercrombie and fitch, true religion outlet, hogan sito ufficiale, nike roshe run pas cher, nike free, abercrombie and fitch UK, nike blazer pas cher, nike air max pas cher, nike air max uk, nike free pas cher, hermes pas cher, new balance, true religion jeans, jordan pas cher, ray ban uk, coach outlet, lunette oakley pas cher, north face pas cher, converse, burberry pas cher, louboutin pas cher, lunette ray ban pas cher, nike roshe uk, nike tn pas cher, michael kors, ralph lauren pas cher, polo ralph lauren uk, true religion outlet, michael kors uk, longchamp pas cher

   
 9. ninest123 Dediki:
 10. vans scarpe, beats by dre, mcm handbags, instyler ionic styler, longchamp uk, insanity workout, soccer shoes, north face outlet, nike air max, babyliss pro, ipad cases, converse, iphone 6s cases, abercrombie and fitch, giuseppe zanotti, nike air max, jimmy choo outlet, celine handbags, iphone 6 plus cases, softball bats, north face outlet, hermes handbags, iphone 5s cases, iphone cases, iphone 6 cases, iphone 6s plus cases, reebok outlet, hollister, oakley, ghd hair, chi flat iron, soccer jerseys, polo ralph lauren, bottega veneta, s6 cases, asics running shoes, wedding dresses, mont blanc, p90x workout, mac cosmetics, hollister clothing, valentino shoes, herve leger, salvatore ferragamo, nike roshe run, new balance shoes, nfl jerseys, timberland boots, abercrombie, louboutin, vans outlet, lululemon outlet

   
 11. ninest123 Dediki:
 12. links of london uk, ugg,ugg australia,ugg italia, karen millen uk, louis vuitton, hollister, coach outlet, moncler, sac louis vuitton, montre pas cher, gucci, canada goose outlet, barbour, pandora jewelry, louis vuitton, sac louis vuitton, canada goose pas cher, toms shoes, ugg uk, moncler uk, supra shoes, wedding dresses uk, barbour jackets uk, pandora jewelry, moncler, bottes ugg pas cher, canada goose, canada goose jackets, juicy couture outlet, pandora uk, juicy couture outlet, canada goose uk, marc jacobs, canada goose jackets, louis vuitton uk, moncler outlet, pandora charms, swarovski uk, replica watches, lancel, canada goose outlet, moncler pas cher, moncler, thomas sabo uk, swarovski jewelry, moncler, ugg pas cher, canada goose, converse shoes outlet, moncler jackets, ugg,uggs,uggs canada, ray ban
  ninest123 16.03

   
 13. Mobil Sohbet
  Dini Sohbet odalari

   

Yorum Gönder

Yeni Düşenler

Abonelik:

E-Posta Adresini Gir: