Myanmar (Burma) da Müslümanlar Katlediliyor

Gönderen Dert Ortağı 22 Temmuz 2012

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da Budist çeteler, Arakan bölgesindeki Müslümanları katlediyor. 

 

 

Bu katliama göz yuman Devlet Başkanı Thein Sein, şimdi de Müslümanların ülkeden sürgün edilmesi kararı aldı. Sein'in vahşeti engellenmezse, 1 milyonu aşkın Müslüman dünyanın gözü önünde 'ölüme' gidecek.
Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da askeri yönetimin kışkırttığı Budist çeteler onlarca yıldır Müslümanları katlediyor. Ülkenin 'Arakan' bölgesinde yoğun olarak bulunan Müslüman nüfus, Budist militanlarca sistematik olarak saldırıya uğruyor. Suriye Lideri Beşşar Esed'in eli kanlı çetelerine benzer yöntemleri kullanan Budist militanlar, işkence ve tecavüz gibi her türlü yöntemi kullanarak Arakan Müslümanlarını Myanmar'dan (Burma) kaçmaya zorluyor.
Bu katliama yıllardır sessiz kalmasına rağmen geçtiğimiz nisan ayındaki seçimler öncesi "Katliamlar duracak. Bütün etnik unsurlar barış içinde yaşayacak" diyen ve bu sözüyle Müslümanların da desteğini alıp seçimleri kazanan eski cunta lideri, yeni Devlet Başkanı Thein Sein, şimdi de 'sürgün' kararı aldı. Karara göre, özellikle Arakan bölgesinde bulunan 1 milyonu aşkın Müslüman, eğer birisi 'dur' demezse, topluca ölüme gönderilecek. Demokrasi sözünden 3 ayda çark eden Thein Sein, "Müslümanları, isteyen ülkeye gönderebiliriz" diyerek, Myanmar'ın komşuları, Endonezya, Malezya ve Bangladeş'e mesaj verdi.
NOBEL ÖDÜLLÜ UTANÇ
Ülkenin Nobel Barış ödüllü muhalif lideri Aung San Suu Kyi ise sürekli 'tüm etnik gruplar barış içinde yaşayacak' mesajı verirken, Budistlerin katliam, tecavüz ve işkencelerle sürgüne zorladığı Müslümanlar için hiçbir açıklama yapmadı. Myanmar'da sahnelenen vahşete dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanlığı, Arakanlı Müslümanlara yönelik yaşanan son hadiselerde, binden fazla Müslümanın öldüğünü ve 90 binden fazlasının da evsiz kaldığını belirterek, "BM, İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere dünyadaki bütün uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini yaşanan bu zulme sessiz kalmamaya ve bir an önce 'dur' demeye davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.
İNSANLIĞA KARŞI SUÇ
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, son yıllarda dünyada farklı din mensupları arasında meydana gelen çatışmaların giderek artmasının, insanlığın geleceği, barış ve huzuru adına son derece üzüntü verici olduğuna vurgu yapıldı. Dünyanın neresinde olursa olsun, insanlığa karşı yapılan her türlü zulüm, işkence ve öldürme gibi eylemlerin kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, 1942'den bugüne Burma'da yaşayan Arakanlı Müslümanlara uygulanan sistematik vahşete dikkat çekildi.
HER YERİ YAKIP YIKTILAR
Arakanlı Müslümanların bütün dünyanın gözleri önünde pek çok kere katliamlara ve tecavüzlere maruz kaldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"Arakanlı Müslümanların evleri, camileri, medreseleri, köy ve kasabaları yakılıp yıkılarak yok edilmiş; sürgünlere, göçlere, geçici kamplarda ve ormanlarda yaşamaya zorlanmış; haksız bir şekilde tutuklanarak hapse atılmış; nehirlerde ve okyanuslarda boğularak ölmeye terk edilmiş; evlenmelerine, aile olmalarına izin verilmemiş, yaşama, sağlık, eğitim, güvenlik, barınma, mal-mülk edinme, seyahat etme gibi en temel insan haklarından sürekli mahrum edilmişlerdir. Burma'da, Arakanlı Müslümanlara yönelik son yaşanan hadiseler, bu ülkede binden fazla Müslümanın ölümüne, doksan binden fazla Müslümanın da evsiz kalmasına sebep olmuştur."
DÜNYADAN GİZLEYEMEZSİNİZ!
Burma'daki zulmün bir an önce sonlandırılması çağrısında bulunan Diyanet, 'dünyanın uzak bir bölgesinde işleniyor ve dünya gündeminden gizlenmeye çalışılıyor olsa da', sözkonusu vahşeti gizlemeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurguladı. Başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası camiayı 'zulme dur' demeye çağıran Diyanet açıklamasında "İslam dünyası ve tüm insanlığın da Arakanlı Müslümanlara yardım etmeye; bu arada Bangladeş hükümetini, iltica eden mültecilere sığınma hakkı konusunda uluslararası teamüllere uymaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.
İNSANLIĞI ÖLDÜRDÜLER
Müslümanların katledilmesine 'dur' çağrısı yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, diğer yandan Nijerya'da kiliselere ve Hristiyan köylerine yapılan saldırıları da kınadı. "Bu saldırılar, bir insanı öldürmeyi bütün bir insanlığı öldürmek olarak değerlendiren İslam'ın öğretilerine asla uygun değildir" diyen Diyanet, şiddete son verin çağrısında bulundu.
Kayıtsız kalmayın
Arakan Müslümanlarının katledilmesine bir tepki de İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) geldi. İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar'daki Arakan Müslümanlarına yönelik olarak bir süredir devam eden şiddet olaylarını kınayarak, uluslararası topluma 'kayıtsız kalmayın' çağrısında bulundu. İİT'den alınan bilgiye göre İhsanoğlu, Myanmar Cumhurbaşkanı Thein Sein ve Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Çi'ye gönderdiği mektupta, Myanmar'daki demokratikleşme süreci bağlamında Rohingya (Arakan) Müslümanlarının demokratik haklarının korunması ve şiddetin durdurulmasına yönelik önlemlerin alınması için yerel makamların sorumluluklarına sahip çıkmaları gerektiğinin altını çizdi. İhsanoğlu'nun ayrıca, geçtiğimiz ay Çin'e yaptığı resmi ziyarette, Myanmar'la özel ilişkilere sahip olması nedeniyle Çin yönetiminden konuya yakın ilgi göstermesini istediği öğrenildi. Bu arada, Rohingya Müslümanlarının liderinin yakın zamanda İİT Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Genel Sekreter'le görüşmesi bekleniyor.
İslam alemi Arakan için harekete geçmeli
Güneydoğu Asya ülkesi Burma'da (Myanmar) Arakan Müslümanlarının yaşadığı zulmün son yıllarda dünya gündeminden düştüğünü ama acılarının azalmadığını ifade eden Gazeteci-Yazar Mahmut Osmanoğlu, "Arakanlılar, 1430-1700 yılları arasında devleti olan Müslüman bir halktı. İngilizler çekildikten sonra tamamen vatansız kaldılar. İslam dünyasının bu kardeşlerimize sahip çıkması şart" dedi. ABD'nin, son yıllarda göstermelik demokratik adımlar atan Myanmar'a ambargoyu kaldırdığına değinen Osmanoğlu, "Ama bu insanlar hâlâ katliam ve zulümle başbaşalar. Tek kaçış noktaları Bangladeş; oradan da geri gönderiliyorlar. En başta Müslüman ülkeler sonra da tüm dünyanın bu halka sahip çıkması, Burma hükümetine de yaptırımda bulunması gerekli" diye konuştu. Son elli yılda 200 bin Arakanlının katledildiğini dile getiren Osmanoğlu, "1980 ve 1990'lı yıllarda bu ölümler, acılar görülüyordu. Şimdi nedense tüm dünya bu insanlara sırtını dönmüş durumda" şeklinde konuştu.
Müslüman varlığı tehdit altında
Arakanlı Müslümanların dünyanın gözü önünde pek çok kere katlimlara maruz bırakıldığına dikkat çeken Yeni Şafak yazarı Akif Emre ise, dünyanın bu vahşete ilgisiz kaldığının altını çizdi. Arakanlı Müslümanların hem inanç hem de fiziki varlıklarının tehlike altında olduğunu ifade eden Emre, asimilasyona uğrayan Arakanlı Müslümanlara Müslüman halkın sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Emre, bütün uluslararası kuruluşları Burma'da yaşanan zulme bir an önce 'dur' demeye çağırdı.
Yeni ŞafakVideoyu Lütfen Çoccuklarınızla birlikte izlemeyin +18
 
sayac Kez Okundu
DertOrtagimblogspot.com

24 Yorum

 1. Adsız Dediki:
 2. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!
  Look at my website : cover di di dvd film porn

   
 3. Metince Dediki:
 4. insanlıl suçu. bu görüntülere susmak olmaz gerçekten yürek parçalayıcı bir durum Allah yardımcıları olsun. bu arada benimde sitem var zamanınız olursa beklerim www.metince.net

   
 5. Apple Lin Dediki:
 6. tiffany and co, north face, nfl jerseys, polo ralph lauren, basketball shoes, swarovski, nike free 5.0, juicy couture outlet, michael kors, oakley outlet, gucci shoes, christian louboutin shoes, hermes, bcbg max, tiffany and co, cheap oakley, true religion, cheap shoes, ugg boots, nike free, true religion jeans, nike roshe run, <a

   
 7. Gege Dai Dediki:
 8. 20151026xiaodaige
  black friday 2015
  ugg outlet uk
  black friday deals
  adidas wings shoes
  oakley sunglasses
  true religion outlet
  hollister clothing
  mbt shoes outlet
  new orleans saints
  ray-ban sunglasses
  canada goose coats
  mlb jerseys
  nike foamposite
  ralph lauren outlet
  nba jerseys
  gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet
  oakley,occhiali oakley,oakley italia,oakley occhiali,oakley sunglasses
  snow boots
  adidas outlet
  christian louboutin,louboutin,louboutin outlet,louboutin outlet italia,scarpe louboutin
  tommy hilfiger
  michael kors uk
  kobe bryants shoes
  michael kors uk
  karen millen uk
  parajumpers outlet
  puma outlet
  gucci outlet
  new balance shoes
  mizuno running shoes
  boston celtics
  juicy couture tracksuit
  moncler outlet
  longchamp handbags outlet
  chanel handbags outlet
  coach outlet store

   
 9. chenlina Dediki:
 10. chenlina20151226
  oakley sunglasses
  cheap ugg boots
  fitflops sale clearance
  ugg sale
  louis vuitton outlet stores
  cheap air max
  canada goose outlet
  cheap ray ban sunglasses
  tory burch outlet online
  coach factory outlet
  ugg sale
  toms shoes
  fake oakley sunglasses
  nike huarache shoes
  ugg australia
  louis vuitton handbags
  cheap oakley sunglasses
  michael kors outlet
  louis vuitton outlet
  oakley sunglasses
  michael kors outlet
  ugg boots for women
  uggs outlet
  adidas originals
  kids uggs on sale
  ray ban sunglasses outlet
  ray ban sunglasses outlet
  the north face
  air max 90
  mulberry handbags
  ray ban sunglasses
  louis vuitton outlet
  polo ralph lauren outlet
  louis vuitton purses
  jordan 11s
  ray ban sunglasses
  nike air max
  replica watches
  longchamp outlet
  cheap jordans
  as

   
 11. ninest123 Dediki:
 12. ninest123 16.03
  christian louboutin, tory burch outlet, ray ban sunglasses, nike outlet, ralph lauren outlet, louboutin shoes, louis vuitton handbags, replica watches, louis vuitton, louis vuitton outlet, ralph lauren polo, replica watches, michael kors outlet, christian louboutin, longchamp bags, nike air max, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, uggs outlet, oakley sunglasses, cheap jordans, michael kors outlet online, tiffany jewelry, burberry outlet, prada outlet, louis vuitton outlet, longchamp outlet, uggs on sale, prada handbags, louis vuitton outlet online, michael kors handbags, uggs on sale, uggs outlet, tiffany jewelry, louboutin uk, michael kors outlet online, michael kors outlet online, oakley sunglasses, michael kors, longchamp outlet, nike air max, gucci handbags, ray ban sunglasses, uggs on sale, oakley sunglasses, burberry factory outlet, ray ban sunglasses, nike free

   
 13. ninest123 Dediki:
 14. nike air max uk, michael kors outlet online, coach purses, mulberry uk, vans pas cher, timberland pas cher, replica handbags, true religion outlet, coach outlet store online, north face uk, nike air max, longchamp soldes, lululemon outlet, nike air force, hollister uk, sac guess pas cher, vanessa bruno pas cher, michael kors, polo lacoste pas cher, abercrombie and fitch, true religion outlet, hogan sito ufficiale, nike roshe run pas cher, nike free, abercrombie and fitch UK, nike blazer pas cher, nike air max pas cher, nike air max uk, nike free pas cher, hermes pas cher, new balance, true religion jeans, jordan pas cher, ray ban uk, coach outlet, lunette oakley pas cher, north face pas cher, converse, burberry pas cher, louboutin pas cher, lunette ray ban pas cher, nike roshe uk, nike tn pas cher, michael kors, ralph lauren pas cher, polo ralph lauren uk, true religion outlet, michael kors uk, longchamp pas cher

   
 15. ninest123 Dediki:
 16. vans scarpe, beats by dre, mcm handbags, instyler ionic styler, longchamp uk, insanity workout, soccer shoes, north face outlet, nike air max, babyliss pro, ipad cases, converse, iphone 6s cases, abercrombie and fitch, giuseppe zanotti, nike air max, jimmy choo outlet, celine handbags, iphone 6 plus cases, softball bats, north face outlet, hermes handbags, iphone 5s cases, iphone cases, iphone 6 cases, iphone 6s plus cases, reebok outlet, hollister, oakley, ghd hair, chi flat iron, soccer jerseys, polo ralph lauren, bottega veneta, s6 cases, asics running shoes, wedding dresses, mont blanc, p90x workout, mac cosmetics, hollister clothing, valentino shoes, herve leger, salvatore ferragamo, nike roshe run, new balance shoes, nfl jerseys, timberland boots, abercrombie, louboutin, vans outlet, lululemon outlet

   
 17. ninest123 Dediki:
 18. links of london uk, ugg,ugg australia,ugg italia, karen millen uk, louis vuitton, hollister, coach outlet, moncler, sac louis vuitton, montre pas cher, gucci, canada goose outlet, barbour, pandora jewelry, louis vuitton, sac louis vuitton, canada goose pas cher, toms shoes, ugg uk, moncler uk, supra shoes, wedding dresses uk, barbour jackets uk, pandora jewelry, moncler, bottes ugg pas cher, canada goose, canada goose jackets, juicy couture outlet, pandora uk, juicy couture outlet, canada goose uk, marc jacobs, canada goose jackets, louis vuitton uk, moncler outlet, pandora charms, swarovski uk, replica watches, lancel, canada goose outlet, moncler pas cher, moncler, thomas sabo uk, swarovski jewelry, moncler, ugg pas cher, canada goose, converse shoes outlet, moncler jackets, ugg,uggs,uggs canada, ray ban
  ninest123 16.03

   
 19. ray ban outlet
  mbt Shoes
  mbt
  fitflops on sale
  cheap mbt shoes
  mbt shoes sale
  fitflops
  cheap ray ban sunglasses sale online
  fitflop sandals
  fitflops sale
  ray ban sunglasses
  fitflop sale
  ray ban sunglasses outlet
  fitflops sandals
  http://www.cheapraybansunglassessaleonline.com/
  fitflop shoes
  fitflop outlet
  cheap ray ban sunglasses
  http://www.cheapraybansunglassessaleonline.com/
  ray ban sunglasses outlet

   
 20. sohbet sitesi - chat odası - sohbet odası - chat odaları

   
 21. sohbet sitesi
  chat odası
  sohbet odası
  chat odaları

   
 22. Mobil Sohbet

  Mobil Chat

   
 23. Adsız Dediki:
 24. ilaçlama firmalari

   
 25. شركة كشف تسربات المياه بالدمام
  شركة مكافحة حشرات بالقطيف

   
 26. BoodyZ Dediki:
 27. Bu yorum yazar tarafından silindi.  


 28. profile1

  profile2

  profile3

  profile4

  profile5

  profile6

  profile7

   
 29. شركة مكافحة حشرات بالظهران
  شركة تنظيف بالظهران
  شركة تنظيف بعنك
  شركة تنظيف خزانات بالباحة
  شركة مكافحة حشرات بالباحة
  شركة تنظيف بالباحة
  شركة تنظيف شقق بالباحة
  شركة مكافحة حشرات ببقيق
  شركة مكافحة حشرات بعنك
  شركة مكافحة حشرات بسيهات

   
 30. شركة تنظيف بخميس مشيط
  شركة تنظيف مساجد بخميس مشيط
  شركة تنظيف سجاد بخميس مشيط
  شركة مكافحة حشرات بخميس مشيط
  شركة رش مبيدات بخميس مشيط
  شركة مكافحة صراصير بخميس مشيط
  شركة مكافحة البق بخميس مشيط
  شركة مكافحة الفئران بخميس مشيط
  شركة مكافحة الحمام بخميس مشيط
  شركة مكافحة النمل الابيض بخميس مشيط

   
 31. شركة تنظيف بجازان
  شركة تنظيف مساجد بجازان
  شركة تنظيف سجاد بجازان
  شركة مكافحة حشرات بجازان
  شركة رش مبيدات بجازان
  شركة مكافحة صراصير بجازان
  شركة مكافحة البق بجازان
  شركة مكافحة النمل الابيض بجازان
  شركة مكافحة الحمام بجازان
  شركة مكافحة الفئران بجازان

   
 32. شركة تنظيف بابها
  شركة تنظيف مساجد بابها
  شركة تنظيف سجاد بابها
  شركة مكافحة حشرات بابها
  شركة رش مبيدات بابها
  شركة مكافحة صراصير بابها
  شركة مكافحة فئران بابها
  شركة مكافحة بق الفراش بابها
  شركة مكافحة النمل الابيض بابها
  شركة مكافحة الحمام بابها

   
 33. شركة تنظيف بجازان
  شركة تنظيف مساجد بجازان
  شركة تنظيف سجاد بجازان
  شركة مكافحة حشرات بجازان
  شركة رش مبيدات بجازان
  شركة مكافحة صراصير بجازان
  شركة مكافحة البق بجازان
  شركة مكافحة النمل الابيض بجازان
  شركة مكافحة الحمام بجازان
  شركة مكافحة الفئران بجازان

   
 34. شركة تنظيف بخميس مشيط
  شركة تنظيف مساجد بخميس مشيط
  شركة تنظيف سجاد بخميس مشيط
  شركة مكافحة حشرات بخميس مشيط
  شركة رش مبيدات بخميس مشيط
  شركة مكافحة صراصير بخميس مشيط
  شركة مكافحة البق بخميس مشيط
  شركة مكافحة الفئران بخميس مشيط
  شركة مكافحة الحمام بخميس مشيط
  شركة مكافحة النمل الابيض بخميس مشيط

   
 35. شركة مكافحة حشرات بالظهران
  شركة تنظيف بالظهران
  شركة تنظيف بعنك
  شركة تنظيف خزانات بالباحة
  شركة مكافحة حشرات بالباحة
  شركة تنظيف بالباحة
  شركة تنظيف شقق بالباحة
  شركة مكافحة حشرات ببقيق
  شركة مكافحة حشرات بعنك
  شركة مكافحة حشرات بسيهات

   

Yorum Gönder

Yeni Düşenler

Abonelik:

E-Posta Adresini Gir: