Myspace.com, Lastfm.com.tr ve Akilli.tv de yasaklandı

Gönderen Dert Ortağı 22 Eylül 2009
http://img198.imageshack.us/img198/8075/2209200911411809437622.jpg"Korsan ve illegal olarak nitelendirilen yayınlara karşı başvurulsa dahi, genel olarak İnternet sitelerine erişim engellemeleri, dinozor çağından kalma bir mücadele yöntemi... Etkisiz, ölçüsüz, aşırı, biraz da ormana mangal yakmaya gitmişken ormanı da yakmaya benzer bir yöntem..."
Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Doç, Dr. Yaman Akdeniz, myspace.com, lastfm.com.tr ve akilli.tv sitelerine uygulanan erişim engellerini bianet'e değerlendirirken, özellikle yöntemi çok yanlış bulduğunu vurguladı.

Üç sitenin ortak noktası müzik paylaşım siteleri olmaları. Doç. Dr. Akdeniz, erişim yasağı kararının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun Ek-4 maddesi uyarınca verilmiş olabileceğini kaydetti. Ancak Akdeniz, ekranda görülen başsavcılık kararının 26 Haziran 2009 olduğunu, yaptırımın 19 Eylül'de yürürlüğe konmasına anlam veremediğini belirtti.

"Öyle anlaşılıyor ki, hak sahipleri, içerik sağlayıcısından üç gün içinde içeriklerin veya müzik dosyalarının siteden kaldırılmasını talep ettiler. Kaldırılmadıysa da, Cumhuriyet savcısına başvuru yaparak servis sağlayıcılarına erişin engeli getirilmesini talep ettiler.

"Geçmişte de Glogger, blogspot, youtube ve Loftfm gibi siteleri de erişime kapattılar. Bu sitelerin amacı illegal yayın yapmak veya korsan yayını teşvik etmek değil ki. Birer ticari şirket olan bu sosyal paylaşım ağlarını kesinlikle ve kesinlikle erişime kapatmamak lazım."

Değişim umudu yok

Akdeniz, hükümetin 5651 Sayılı İnternet Suçları'na İlişkin Kanun'da değişikliğe gitmek yönündeki hazırlıklarından ise oldukça umutsuz:

"Gözden geçireceğiz dedikleri zaman korkum daha kötüsünü yapmaları...Korkum, kanunu daraltmak yerine daha da genişletmeleri. Çünkü Pandora'nın kutusu açıldı bir kere. Erişim engellemeleri azalmaktan ziyade artış gösterecek kanımca. Şu ana kadar 3 bini üzerinde site engellenmiş durumda..."

Beyoğlu Başsavcılığının 26 Haziran'da aldığı bir kararın gereği olarak İnternet kullanıcılarının erişimine kapatılan her üç siteye de erişmek isteyenler, "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir. T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.06.2009 tarih ve 2009/45 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır" mesajıyla karşılaşıyorlar.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden ikisi olan MySpace ile Last FM de Türkiye mahkemelerinin erişime engellediği siteler arasına katıldı.

Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nın 26 Haziran tarihli kararı nedeniyle dün erişimleri engellenen siteler hakkındaki kararın neden geç uygulandığı açıklanmazken, sitelerin Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği'nin (MÜYAP) açtığı dava sonucunda kapatıldığı öne sürülüyor.

Türkiye merkezli akillitv.com da aynı kararla erişime engeldi.

Sansuresansur.org sitesi, yaptığı açıklamada kullanıcıları tepkisiz kalmamaya çağırırken, müzisyen Aylin Aslım, Facebook'taki sayfasında konuyla ilgili şunları söyledi:

"myspace.com'a erişimin engellenmesi, Türkiye'de bağımsız müzisyenlere yapılan ciddi bir haksızlıktır. Müziğimizi isteyen herkese özgürce ulaştırabilmek için yeniden müzik kanallarına, plak şirketlerine ve onların pis politikalarına mecbur bırakılmak istemiyoruz."

20 Eylül'de Myspace, Last FM ve Akıllı TV sitelerine girenler "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir. T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.06.2009 tarih ve 2009/45 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır." yazısıyla karşılaştılar.

Siteleri kapama işleminin herhangi bir mahkeme süreci sonunda veya Telekomünikasyon Üst Kurulu kararıyla değil, sadece Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla gerçekleştirildi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre ilgili şikâyetin MÜYAP tarafından yapıldığı iddia ediliyor. MÜ-YAP'ın İnternet sitesinde konuyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Myspace, Last FM ve Akıllı TV'nin erişime engellendiği gün MÜ-YAP sitesinde "Türkiye İnternet Erişiminde Avrupa'nın 7.Si" başlıklı bir haber yer alıyor. Haber şu cümleyle başlıyor:

"Türkiye'de İnternet kullanıcıları diğer Avrupa ülkelerine göre İnternette daha çok zaman geçiriyor ve daha çok web sayfasına erişiyor."

Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Tez, kendine ait İnternet sitesi hafifmuzik.org'da MÜ-YAP'ın bu haberiyle ilgili şöyle yazdı: "Bravo! Büyük başarı. Türkiye olarak gurur duyuyoruz."

Myspace dünyanın en büyük sosyal ve müzikal paylaşım sitelerinden biri. Çok sayıda sanatçı kendilerine ait myspace sayfasından hayranlarıyla iletişim kuruyor, yeni şarkılarını bu sayfalardan ücretsiz paylaşıyor.

Last FM ise İnternet üzerinden dinlenebilen bir radyo sitesi. Ancak burada üyeler kendi arşivlerinden kişisel radyolar oluşturuyorlar. Diğer kullanıcılar bunları dinleyebiliyor. Belli bir adedi aştığınızda ücret ödüyorsunuz. Ancak bazı plak şirketleri ya da sanatçılar eserlerini bu site üzerinden dinleyicilerle paylaşıyorlar.

Akıllı TV, Türkiye'nin interaktif video paylaşım sitelerinden biri. Aynı isimli bir TV kanalı da var.

Youtube iki buçuk yıldır yasak

Son olarak da, Denizli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 24 Haziran'da aldığı "tedbir amaçlı" bir kararla, Google'ın kullanıcıların kendi web sitelerini yapabilmelerini sağlayan hizmeti GoogleSites sitesine erişimi yasaklamıştı. Karar Google Sites'ın içerdiği tüm web sitelerini kapsamıştı.

Alternatif Bilişim örgütüne göre, 23 Kasım 2007'den, 11 Mayıs 2009'a kadar geçen sürede 2601 site erişime kapatıldı. Youtube.com 5 Mayıs 2008'den beri kapalı. Wordpress.com, geocities.com, myspace.com, DailyMotion.com, alibaba.com gibi milyonlarca insanın üye olduğu siteler de kapatmalardan nasibini aldı.

Kaynak: BİA
sayac Kez Okundu
DertOrtagimblogspot.com

0 Yorum

Yorum Gönder

Yeni Düşenler

Abonelik:

E-Posta Adresini Gir: